10 Cieszyńska Noc Muzeów

Noc Muzeum-plakat

26 maja odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie 10 edycja Nocy Muzeów, w której przygotowanie, podobnie jak w roku ubiegłym, włączyły się cieszyńskie wydziały Uniwersytetu Śląskiego. Studenci i pracownicy Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego UŚ przygotowali szereg wydarzeń, adresowanych zarówno dla najmłodszych, jak również dorosłych mieszkańców Cieszyna.
Najwięcej wydarzeń zostało zlokalizowanych w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie odbędą się różnorodne warsztaty w wykonaniu studentów animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną pod opieką mgr Jolanty Gisman-Stoch (w ramach Nocy Twórczości Animatora – „Noc z Kopciuszkiem”). Inne wydarzenia to:  gry i zabawy naszych dziadków, które poprowadzi dr Katarzyna Marcol oraz studenci pedagogiki ZEW, warsztaty makowe prowadzone, jak co roku, przez mgr Jakuba Staronia, odbędzie się również koncert Chóru Niemego UŚ oraz warsztaty z języka migowego prowadzone przez mgr Annę Wojtas-Rduch. Nie zabraknie również występów artystycznych w wykonaniu studentów i pracowników Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego. Folklor muzyczny Karpat zaprezentuje Międzywydziałowy Zespól Folkowy FolkUŚ, pod kierunkiem dr Magdaleny Szyndler, a dr Bogusław Jan Bemben z Instytutu Muzyki zaprezentuje dwie baśnie muzyczne „O młodzieńcu, który nie znał strachu” oraz „Alladyn”.
Zmierzając z Muzeum w stronę cieszyńskiego rynku warto odwiedzić UL Kultury (była Galeria Szara), gdzie odbędzie się interdyscyplinarna wystawa prac studentek z pracowni dr Pauliny Poczętej (Zakład Rysunku Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ).
Na samym cieszyńskim rynku oraz w jego pobliżu nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez społeczność uniwersytecką.  Tutaj zlokalizowane zostały kolejne wydarzenia studentów ASKiEK, m.in. warsztaty pt. „Szybka lekcja walca”, spektakl uliczny oraz punkt kulminacyjny wieczoru, czyli „Walc na rynku”, do którego zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta.
Idąc ulicą Głęboką w dół, dojdziemy do Państwowej Szkoły Muzycznej, gdzie o godzinie 17 odbędzie się prezentacja fragmentów bajki muzycznej dla dzieci pt. „Tajna misja Bombika” pod kierunkiem dr Aleksandry Zeman z Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UŚ oraz ks. Bogusława Zemana (SSP).
Łącznie w 18 wydarzeniach przygotowanych przez pracowników i studentów cieszyńskich wydziałów UŚ zaangażowanych jest blisko 90 osób. Serdecznie zapraszamy do udziału. Szczegóły na załączonym programie.