3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

[current-page:title] - obraz

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Kolejna, trzecia już, odsłona śląskiego święta nauki odbędzie się od 12 do 14 stycznia 2019 roku. Organizatorzy wydarzenia, ośmieleni sukcesem poprzedniej edycji, zdecydowali się poszerzyć formułę tych punktów programu, które świetnie sprawdziły się przed rokiem, jak i zaproponować publiczności festiwalu zupełnie nowe elementy.

Jednym z najistotniejszych uzupełnień formuły ŚFN jest debiutujące w zbliżającej się edycji hasło przewodnie – ENERGIA.

– Pomyśleliśmy, że zarówno charakterystyka regionu, jak i działania poszczególnych podmiotów organizujących festiwal zawarte zostaną w tym haśle. Energia wszak to nie tylko tradycyjnie rozumiana kategoria z dziedziny fizyki czy energia wybuchowa, ale także energia ludzka, którą wszyscy przecież dysponujemy, energia słów, które wypowiadamy i energia znaczeń tych słów – mówi prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dyrektor generalny ŚFN przedsięwzięcia.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje oficjalnie w sobotę 12 stycznia, ale w łączności z Festiwalem odbywać się będzie zaplanowana na 11 stycznia (piątek) VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Ogólnopolska akcja, której celem jest promowanie wśród uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych nauk biologicznych oraz wiedzy związanej ze zwierzętami, roślinami i mikroorganizmami, będzie mieć statut oficjalnego prologu 3. ŚFN.

12 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach rozpocznie się oficjalna inauguracja Festiwalu. Wydarzenie poprowadzi dr Tomasz Rożek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce: współpracownik Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz autor programu Sonda 2 w telewizyjnej Dwójce. Dr Rożek oraz dr Maria Chełkowska porozmawiają o postrzeganiu muzyki przez fizyka i psychologa. Rozważaniom będzie towarzyszył występ muzyków i chóru. Na scenie pojawi się także koncert/instalacja multimedialna CallTrain MO4/HG4 przygotowana przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP oraz towarzyszących mu muzyków. Kiedy na scenie pojawi się gość specjalny astronautka NASA Nicole Stott czeka nas także wyjątkowa rozmowa o lotach w kosmos oraz o tworzeniu sztuki w stanie nieważkości. Akcentem kończącym wydarzenie będzie wręczenie Śląskich Nagród Naukowych. Aby zdobyć bezpłatną wejściówkę na wydarzenia w Teatrze Śląskim, wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej ŚFN (ilość miejsce jest jednak oczywiście ograniczona).

Następnie 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się, podobnie jak w minionych dwóch edycjach, do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. To właśnie tam w niedzielę 13 stycznia i w poniedziałek 14 stycznia na publiczność ŚFN będą czekać główne atrakcje i aktywności festiwalu. W sali wielofunkcyjnej MCK-u tradycyjnie już umiejscowionych zostanie sześć obszarów wiedzy poświęconych jej różnym dziedzinom: naukom ścisłym, naukom przyrodniczym, naukom technicznym, naukom humanistyczno-społecznym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce. Obszary wiedzy to przede wszystkim mnóstwo stanowisk pokazowych, za pomocą których – jak przekonują organizatorzy – można doświadczyć nauki w sposób najbardziej namacalny. W sali wielofunkcyjnej znajdą się również m.in.: scena główna (na której odbywać się będą pokazy naukowe, wykłady, debaty, a także występy artystów), strefa dziecka (której będzie w tym roku towarzyszyć po raz pierwszy bawialnia dla najmłodszych dzieci, a w niej profesjonalni opiekunowie i animatorzy), debiutująca w ramach ŚFN strefa kosmiczna (jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich) oraz strefa sportu. Na potrzeby festiwalu zostanie zagospodarowana cała przestrzeń MCK-u: w salach audytoryjnych, konferencyjnych i tzw. balowych będą odbywały się wykłady i warsztaty (część tych aktywności dziać się będzie również w obszarach wiedzy), zorganizowane zostaną w nich także inne strefy specjalne – strefa e-sportu, III Festiwal Szkół Ponadpodstawowych „Sięgnij po zawód”, czy strefa laserowych pokazów naukowych. Pokazy te przygotowywane przez grupę pasjonatów fizyki w niezwykle widowiskowy sposób wykorzystują możliwości, jakie daje ich ukochana nauka.

W programie 3. ŚFN znalazła się ponownie strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Tak jak w ubiegłym roku organizatorzy ŚFN chcą przybliżyć wysiłki specyficznej kultury technicznej, która od lat rozwija się w zaciszu prywatnych warsztatów, piwnic, garażów i strychów, a gdzie powstają niezwykle oryginalne i niepowtarzalne koncepcje techniczne. Autorzy projektów zgłoszonych i pozytywnie zaopiniowanych przez komisję ekspercką zyskają prawo do zaprezentowania się publiczności festiwalowej w strefie OFF Science (w niedzielę 13 stycznia) oraz do wzięcia udziału w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek – w Przeglądzie Garażowych Wynalazków zostaną wręczone trzy nagrody: nagroda publiczności ŚFN, nagroda komisji oraz nagroda czytelników „Dziennika Zachodniego”.


Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest darmowy! Grupy zorganizowane muszą jednak zgłosić zawczasu chęć pojawienia się w MCK-u: należy to zrobić przy pomocy specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej ŚFN (obowiązek rejestracji na wejście nie dotyczy osób indywidualnych oraz grup nieformalnych, tj. do 10 osób). Po wejściu do MCK-u zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidulane mogą się swobodnie poruszać po festiwalowej przestrzeni (do każdej grupy zostanie przydzielony wolontariusz, który przekaże wszystkie najważniejsze informacje), ale udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie przejść proces rejestracji, a także wszystkie potrzebne formularze są dostępne na stronie www.slaskifestiwalnauki w zakładce „Dla odwiedzających”.

Liderem 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miastem Gospodarzem są Katowice, a Współgospodarzem Górnośląsko-Zagłębiowska  Metropolia. Współorganizatorami wydarzenia są Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Partnerem instytucjonalnym festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Głównym partnerem technologicznym jest Concept Music Art Sp. z o.o. Sponsorami strategicznymi przedsięwzięcia są PGNiG i PKO Bank Polski. Sponsorami są również Fujitsu Technology Solutions, Grupa Mokate, JAS-FBG S.A., Partnerami Danone Sp. z o.o., Biuro Podróży Altamira S.C.,  Bank Pekao SA. oraz Koleje Śląskie Sp. z.o.o., a Partnerem wspierającym są Katowickie Wodociągi SA.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest objęty patronatem honorowym: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marszałka Województwa Śląskiego, Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Urzędu Patentowego RP, European Space Foundation, Prezydenta Miasta Katowice, Prezydenta Miasta Gliwice, Prezydenta Miasta Sosnowca, Prezydenta Miasta Chorzowa, Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Burmistrza Miasta Cieszyna.

Patronat medialny nad 3. Śląskim Festiwalem Nauki KATOWICE objęli:  „Dziennik Zachodni”,  „Nasze miasto”,   „Gazeta Wyborcza”,  „Charaktery”,  „Gość Niedzielny”,  PAP Nauka w Polsce, TVP3 Katowice, Radio Katowice, Radio Piekary, Radio Bielsko, Radio Em.

Instytucje te łączą siły, aby przygotować jedno z największych w Polsce wydarzeń o charakterze popularyzującym naukę. Twórcy ŚFN stawiają sobie za cel pobudzenie społecznego zainteresowania nauką i inspirowanie ciekawości poznawczej u osób w każdym wieku. Chcą wyprowadzić naukę z sal wykładowych i laboratoriów, by pokazać, że może być ona przystępna i że można się nią bawić, a przy okazji – chcą również wzmocnić poczucie dumy ze znakomitych ośrodków akademickich województwa śląskiego i ich osiągnięć.

Galeria

[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz