Afrykańska fotografia

Fotografia afrykańska.jpg

W dniu 15 listopada 2018 roku odbyło się spotkanie z Jackiem Kukuczką z Muzem Etnograficznego w Krakowie, dotyczące specyfiki fotografii dwóch  Malijczyków z Bamako w kontekście antropologicznym. Uczestniczyli w nim głównie pracownicy naukowi IEiAK, studenci etnologii oraz inne osoby  zainteresowane fotografią (nie tylko afrykańską). Ożywiona dyskusja dotyczyła między innymi statusu prawnego zdjęć, stopnia znajomości obu fotografów i ich wzajemnego odziaływania na siebie, czy też  potencjalnych powodów braku obecności na prezentowanych fotografiach "białego" człowieka.
 
Fotografie Seydou Keity i Malicka Sidibe uznano już za kanon fotografii. Seydou Keita fotografował od 1935 roku, w 1948 roku otworzył własne studio w Bamako. W latach 60. XX wieku został zatrudniony nawet jako oficjalny fotograf rządu malijskiego. Pozostawił po sobie ponad 10 tys. fotografii, głównie portretowych. Natomiast Malick Sidibe w 2009 roku został lauretaem World Press Foto w Amsterdamie, co stanowiło ważne podsumowanie ponad 30 letniej działalności.
 
Obaj fotografowie mieli niebagatelny wpływ na zmianę powszechnie przyjętego osądu, iż fotografia w ogóle - a już tym bardziej fotografia z etnograficznym kontekstem - to domena i specjalność „białego człowieka”. Keita i Sidibe skierowali obiektyw nie na „świat zewnętrzny” , lecz na swych sąsiadów. Fotografowali dla wewnętrznego odbiorcy a ich zdjęcia służyły „zwykłym ludziom”. Ukazywano ich tak, jak sami chcieli wyglądać. Znakiem rozpoznawczym twórców zdjęć są stosowane przez nich biało-czarne, najczęściej pasiaste tła.
Dziś fotografie  te są w galeriach sztuki i muzeach na całym świecie.
 
Relacja ze spotkania znajduje się na kanale Youtube: 
 
https://www.youtube.com/watch?v=6Eu6KmhMNkQ&feature=share
 
https://www.youtube.com/watch?v=f3puyBZ4NLM&feature=share

Galeria

[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz