Filmowa wiosna z 15. PF czASKina

[current-page:title] - obraz

Jak co roku studenci Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji przygotowują Przegląd Filmowy czASKina. Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem „Jasna strona buntu”. Filmy ukażą klasyczny wymiar niezadowolenia, a także zburzą stereotyp postrzegania buntu jako synonimu przemocy,  wskazując na jego pozytywne strony jako walki o wyższe cele i wartości.
Na ekranie Kina Piast zostanie wyświetlony m.in. oscarowy film pt.: „Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri”, w którym główna bohaterka domaga się znalezienia mordercy jej córki w dość typowy sposób. Oprócz tego na 15. edycji studenckiego przeglądu pojawią się także: "Fala" (reż. D. Gansel), "Szczękościsk" (reż. K. Kądziela), Królewicz Olch” i „Twist & Blood” (reż. Kuba Czekaj), „Ja, Daniel Blake” (reż. Ken Loach) oraz „Dziku” (reż. Kamila Chojnacka) . 16 kwietnia o godzinie 13:00 wyświetlony zostanie film "Buntownik bez powodu" (reż. N. Ray) i towarzyszyć mu będzie krótki wykład filmoznawczyni dr Eweliny Koniecznej. Seans jest darmowy i kierowany głównie do uczniów szkół średnich. Istnieje jednak możliwość uczestnictwa w seansie osób niebędących uczniami po wcześniejszej rezerwacji mailowej: czaskinacieszyn@gmail.com.
Wśród wydarzeń towarzyszących odbędzie się spotkanie z Ingą Iwasiów, autorką takich książek jak „Pięćdziesiątka” czy „Bambino”, za którą pisarka została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2009. W latach 2011-2013 Inga Iwasiów zasiadała także w jury tego konkursu.
Od początku lutego działa również Akademia Filmu Dokumentalnego, którą prowadzi absolwentka Wydziału Radia i Telewizji, a studentka III roku animacji społeczno- kulturalnej. AFD obejmuje zajęcia teoretyczne i warsztatowe w zakresie najważniejszych elementów filmu dokumentalnego. Akademia jest adresowana do uczniów cieszyńskich szkół ponadpodstawowych, a efektem końcowym mają być krótkometrażowe filmy dokumentalne zrobione przez uczestników, które zobaczymy drugiego dnia przeglądu.
15. Przegląd Filmowy czASKina odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia w Kinie Piast. Na uczestników będą czekały imprezy towarzyszące i atrakcje. Trzydniowy karnet lub bilet jednodniowy będzie można nabyć przy stoisku  na Holu Głównym WEiNoE. Tegoroczna edycja została zorganizowana w ramach „Tygodnia z wydziałem” i obchodów 50- lecia Uniwersytetu Śląskiego.
www.facebook.com/pfczaskina

[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz