Kaszubskie drogi/ Kaszebscze stegne – wystawa poobozowa studentów animacji z edukacją kulturalną w Cieszynie

Kaszubskie drogi

18.01.2017 w pracowni animacji „pod aulą” na cieszyńskim wydziale uniwersytetu śląskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy podsumowującej wędrowny obóz twórczy studentów II roku animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną. Obóz odbył się we wrześniu 2016 roku. Studenci, pod opieką Jolanty Gisman-Stoch (Zakład Edukacji Kulturalnej WEiNoE w Cieszynie)  i przy współpracy z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach wzięli udział w przygotowaniu i testowaniu tras kaszubskiego Questa, opisanych w książce wydanej przez centrum: „Łażoch Kaszubą. Czyli będzie co ma być.” Wystawa prezentuje dokumentację fotograficzną i filmową z obozu ale przede wszystkim stanowi artystyczną prezentację doświadczenia „animacji drogi”, zainspirowaną kaszubskim pejzażem i  opowieścią z książki kaszubskiego pisarza Aleksandra Majkowskiego: „Życie i przygody Remusa.”. Wystawa została przygotowana przez uczestników obozu i  zrealizowana dzięki środkom przyznanym studenckiemu kołu animatorów kultury przez samorząd. W wernisażu wzięło udział około 60 osób w tym studenci i pracownicy wydziału oraz uczestnicy Śląskiego Forum Animatorów Kultury, które odbywało się w Cieszynie. Ostatnią, symboliczną tabliczkę kaszubskiego questa powiesiła w pracowni animacji Pani Anna Dereń - dyrektor Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Wystawę będzie można oglądać do końca lutego. Zapraszamy.
Jolanta Gisman-Stoch