O duchologii polskiej

[current-page:title] - obraz

W środę (27 marca 2019 r.) w cieszyńskim Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej odbyło się spotkanie z etnolożką i autorką poczytnych książek "Duchologia" i "Wyroby" Olgą Drendą  (absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego nominowana m.in. do "Paszportów Polityki"). Badaczka szczegółowo omówiła proces powstawania obu publikacji i motywy wyboru tej problematyki badawczej. Ukazała próby wykreowania "niesamowitości" i budzenia poczucia grozy, głównie tej wizualnej, przy pomocy dostępnych w latach przełomu lat 80. i 90. XX wieku środków technicznych, widocznych w wielu elementach związanych z codziennością (np.  różnorodne sposoby przerabiania opon samochodowych, zdobienia domów etc.), widoczne również w ówczesnych mediach, kreujących  np. stereotyp biznesmena odbiegający od realiów życia. Ukazała również walkę z zachodnimi produktami w formie rozsiewanych pogłosek o ich rzekomej szkodliwości, co działało na wyobraźnię ówczesnego konsumenta, a także legendy miejskie i inne teorie spiskowe obecne na poziomie wiedzy potocznej.
 
Spotkanie z prelegentką otwarła dr Anna Drożdż, zastępca Dyrektora IEiAK.  W wykładzie uczestniczyli również inni pracownicy Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz studenci  cieszyńskiej etnologii.

Galeria

[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz[current-page:title] - obraz