Relacja z warsztatów Zobaczyć Niewidzialne

[current-page:title] - obraz

Ponad 120 uczniów wzięło udział w warsztatach zorganizowanych w ramach II Tyflokonferencj „Zobaczyć Niewidzialne”. 13 Listopada 2017 do murów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji dotarli uczniowie ZST w Cieszynie, I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, Gimnazjum polskiego im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie, SP nr 5 w Cieszynie oraz ZS im. W. Szybińskiego w Cieszynie.
Dla młodzieży przygotowaliśmy pięć warsztatów, podczas których można było samemu poczuć się jak osoba niewidoma.
Pierwszy z warsztatów prowadzony przez niewidomą p. Małgorzatę Wiechę z Bielska-Białej dotyczył orientacji przestrzennej. Uczniowie po krótkiej pogadance na temat tego, w jaki sposób pomóc osobie niewidomej nie szkodząc oraz w jakiś sposób przemieszczać się z użyciem białej laski mieli możliwość samodzielnie przejść się w goglach i z laską po korytarzach naszego wydziału.
Drugi warsztat prowadzony również przez osobę niewidomą, dziennikarza portalu ox.pl Andrzeja Koenig dotyczył pisma punktowego Braille’a. Uczestnicy po zapoznaniu się z podstawami teoretycznymi sami chwycili za tabliczki i rysiki.
Kolejną atrakcją było stoisko ze sprzętem gospodarstwa domowego. Niewidoma Małgorzata Kapias z Chybia wprowadzała uczniów w tajniki prowadzenia domu bez użycia wzroku. Każdy mógł m.in. zważyć się na udźwiękowionej wadze, zmierzyć ciśnienie „gadającym” ciśnieniomierzem, wypróbować sprzęty typu penfriend, test kolor oraz obsłużyć komputer z udźwiękowionym oprogramowaniem.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z grami, na którym bez użycia wzroku uczestnicy warsztatów mogli zagrać w domino, memory, warcaby i chińczyka.
Dzięki uprzejmości P. Urszuli Górny, właścicielki sklepu „Frykas”, która udostępniła nam produkty zorganizowaliśmy symulator sklepu. Młodzież z zasłoniętymi oczami miała za zadanie zrobić zakupy z zapamiętanej przed wejściem listy. Reakcji na tą niecodzienną sytuację było wiele, a zabawnych sytuacji jeszcze więcej.
Zarówno od nauczycieli, jak i samej młodzieży otrzymaliśmy wiele pozytywnych sygnałów zwrotnych. Przeżycie pewnych rzeczy samemu pozwala w prosty sposób uświadomić sobie, z jakimi barierami codziennie zmagają się osoby z niepełnosprawnością wzroku.
Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks”, Zakład Pedagogiki Specjalnej, Polski Związek Niewidomych – koło w Cieszynie, Koło Naukowe Pedagogów.

autorami zdjęć są:
Paulina Woźnica