Rock w zwierciadle festiwali. Badać, archiwizować, rozumieć

Siekiera live 1984

Jak badać festiwale muzyczne? Czy antropolog/antropolożka mają coś do powiedzenia na temat Rocka? Jak zmienił się rock od czasów Jarocina? Czy ktoś jeszcze dzisiaj słucha Rocka? Czy rocka ma jakieś społeczne znaczenie?
Na te i inne pytania będzie można usłyszeć odpowiedzi na seminarium antropologicznym Rock w zwierciadle festiwali. Badać, archiwizować, rozumieć, na którym zaprezentowane zostaną wyniki badania festiwali rockowy. Ze znanymi badaczami i badaczkami porozmawiamy też o innych około-rockowych sprawach. Seminarium jest otwarte dla wszystkich, a udział w nim oczywiście bezpłatny.

Miejsce: Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji, ul. Bielska 62 Cieszyn

Czas: 24 maja 2016 roku godzina 9.00 sala ASK

Seminarium: Rock w zwierciadle festiwali. Badać, archiwizować, rozumieć

Michal Rauszer – Wprowadzenie
Mirosław Pęczak – Festiwale rockowe w Polsce: kontestacja, mimikra, komercja
Waldemar Kuligowski – Festiwalowe badania terenowe. Muzyka, wartości, kultura
Julia Rzepka – Spichlerz Polskiego Rocka jako miejsce gromadzenia i opracowywania historii polskiej muzyki rockowej.

Godzina11.30 Dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości Czy rock jest już melodią przeszłości? Prowadzenie Michał Rauszer
Dr hab. Mirosław Pęczak – kulturoznawca, publicysta tygodnika „Polityka”, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami uczestnictwa w kulturze. Opublikował m. in. takie książki jak „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja”, „Mały słownik subkultur młodzieżowych”, „Polska siła – skini, narodowcy, chuligani” (z M. Janickim), „Spontaniczna kultura młodzieżowa” (z J.Wertensteinem-Żuławskim).
Dr hab. Waldemar Kuligowski profesor nadzwyczajny UAM – pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sprawował funkcję prodziekana na tym wydziale. W środowisku akademickim znany z nietypowych, często kontrowersyjnych poglądów. Współpracuje z mediami ogólnopolskimi i lokalnymi, realizując programy telewizyjne. Prowadził pierwszy talk-show w historii TVP Poznań. Od stycznia 2016 jest kierownikiem Zespołu Redakcyjnego Naukowej Uniwersyteckiej Telewizji Internetowej UAM.TV.
Julia Rzepka – koordynatorka projektu Spichlerz Rocka. Pracuje w muzeum Regionalnym w Jarocinie, gdzie zajmuje się ekspozycją muzeum rocka.