Śląski Festiwal Nauki

Już wkrótce, w dniach 13 – 15 października w sercu Katowic odbędzie się niezwykłe wydarzenie – Śląski Festiwal Nauki i XII Śląski Studencki Festiwal Nauki. Studenci i wykładowcy pięciu śląskich uczelni zaprezentują swoje osiągnięcia i pasje. Wśród nich znajdą się również reprezentanci cieszyńskich Wydziałów.
13 października na katowickim rynku studenci z Koła Artystyczno – Naukowego Animatorów Kultury, pod opieką mgr Jolanty Gismach-Stoch poprowadzą warsztaty animacyjne dla dzieci i dorosłych. Druk na torbach, odlewy gipsowe, zabawy z chustą to tylko niektóre atrakcje przygotowane w ramach wydarzenia.
W kolejnych dniach, tj. 14–15. października, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym swoimi badaniami i naukowymi pasjami podzielą się m.in.:
dr Magdalena Bełza oraz mgr Anna Wojtas-Rduch z Instytutu Nauk o Edukacji.Panie poprowadzą warsztaty Spotkanie z niepełnosprawnością, podczas których będzie możnadoświadczysz jak osoby z różnymi dysfunkcjami (niemówiące, niewidome, niepełnosprawne ruchowo) funkcjonują na co dzień i z jakimi problemami się zmagają.
Z cyklem wykładów – Leżakowi etnolodzy, zaprezentują się wykładowcy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej (dr hab. M. Kurcz, dr A. Drożdż, dr G. Studnicki, dr G. Odoj), którzy opowiedzą m.in. o tym jak znaleźć męża/żonę w Afryce, co różni nas od Czechów oraz dlaczego lubimy narzekać.
Etnolodzy zapraszają również na Spotkania z Tradycją, podczas których będzie można posłuchać muzyki ludowej w nowoczesnych aranżacjach i pośpiewać wraz z Międzywydziałowym Zespołem Folkowym FOLKUŚ, spróbować swoich sił ucząc się wybranych tańców ludowych pod okiem członków Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” działającym przy Uniwersytecie Śląskim, zaś studentki z Koła Etnologów pokażą jak robić bibułkowe kwiaty.
Dodatkowo dr M. Szalbot i dr G. Studnicki przedstawią świat dawnych, tradycyjnych gier i zabaw zebranych przez największego polskiego etnografa - Oskara Kolberga.
Szczegółowy plan na stronie wydarzenia http://www.slaskifestiwalnauki.us.edu.pl.
Zapraszamy, nauka nie musi być nudna i nie kończy się w salach wykładowych!