Światowy Dzień Zespołu Downa - fotorelacja

[current-page:title] - obraz

21.03 to od 2005 roku Światowy Dzień Zespołu Downa. Od 2012 roku temu dniu patronuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Data święta nie jest przypadkowa wszak istotą tego zaburzenia jest trisomia 21 chromosomu.
Tego dnia wiele organizacji działających na rzecz Osób z Zespołem Downa organizuje różnego rodzaju wydarzenia. Symbolicznym gestem solidarności z tą grupą osób i ich rodzinami jest założenie skarpetek…
„W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech, (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.” – tak do udziału w obchodach na swojej stronie zachęca Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”
Studenci i wykładowcy naszego wydziału również postanowili założyć tego dnia kolorowe skarpetki i wykonać kilka fotografii.  Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej. Pamiętajmy tylko by być wrażliwym na potrzeby i problemy osób z Zespołem Downa, ich bliskich, a także osób z innymi niepełnosprawnościami przez cały rok, jeśli tak nie będzie to założenie różnych skarpetek stanie się pustym gestem.
Autorami Zdjęć są Katarzyna Rakus i Magdalena Dulęba.
Joanna Kapias