Wycieczka do Brna

[current-page:title] - obraz

W pierwszej połowie stycznia 2018 roku studenci etnologii i antropologii kulturowej, w ramach modułu Marketing in culture wzięli udział w wycieczce do Brna. Jej celem było odwiedzenie miejscowych muzeów i zapoznanie się z najważniejszymi zabytkami. Wyjazd ten nawiązywał do zeszłorocznej wizyty w Muzeum Romskiej Kultury.
 
Pierwszym miejscem, które odwiedzili studenci było Muzeum Měnínské brány (http://www.meninska-brana.cz/), która stanowi część dawnych fortyfikacji miejskich. Obecnie w tym miejscu znajduje się muzeum zabawek z XX wieku. Ciekawostką dotyczącą tej wystawy jest fakt, iż wszystkie zabawki pochodzą z prywatnego zbiorów Milady Kollárové. Studenci, po zapoznaniu się z ekspozycją przygotują projekt, który pomoże muzeum poprawić promocję wystawy, a dzięki temu podejmą próbę przełożenia swych teoretycznych wiadomości na praktykę.
 
Drugim punktem zwiedzania była Katedra św. Piotra i Pawła, która jest główną świątynią brneńskiej diecezji. Potocznie Katedra nazywana jest Petrov, jest narodowym zabytkiem kultury i należy do najważniejszych zabytków architektury Południowych Moraw. Katedra jest symbolem miasta, jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów jego krajobrazu (jej sylwetka znajduje się na monecie dziesięciokoronowej). Tutaj studenci mieli możliwość podziwiać barokowe wnętrze wraz z barokowymi elementami wyposażenia, w większości autorstwa rzeźbiarza Ondřeje Schweigla. Mogli również zwiedzić skarbiec, w którym znajdują się m.in. szaty liturgiczne, monstrancje, kielichy i inne przedmioty wcześniej przechowywane w niedostępnych magazynach schowane przed wzrokiem zwiedzającego. Na koniec studenci skorzystali z możliwości wejścia po ok 130 schodach na wieżę widokową i spojrzenia na miasto i okolicę z góry.
 
Trzecim i ostatnim celem wycieczki był drugi symbol miasta – zamek Špilberk, który wraz z okalającym go parkiem stanowi zabytek kultury narodowej i obecnie jest jednym z oddziałów muzeum miejskiego miasta Brna, które ma tu swoją siedzibę. Špilberk był postawiony w XIII w. jako główny zamek królewski na Morawie, w XVII w. został przebudowany na barokową fortecę, która nigdy nie była zdobyta, natomiast w XVIII w. forteca stała się groźnym więzieniem. Współcześnie zamek jest obowiązkowym punktem zwiedzania podczas licznych wycieczek turystycznych odwiedzających miasto. W letnich miesiącach odbywają się tu różne kulturalne wydarzenia, muzyczne i teatralne festiwale, mają tu miejsce pokazy sztucznych ogni Ignis Brunensis.
 

Galeria

Muzeum zabawekMuzeum zabawekMuzeum zabawekMuzeum zabawekMuzeum zabawekSpilberkSpilberk