Żywobyci przi granicy: Babski godki z łobu strón Olzy

Żywobyci przi granicy

Jak polityka wpływa na życie zwykłych ludzi ? Czym była i jest dla nich granica? Jak sobie z tym radzili i radzą nadal?
12 kwietnia br. w Pracowni Etnologicznej (sala 09 budynek główny WEiNoE) odbędzie się pokaz filmu Żywobyci przi granicy: Babski godki z łobu strón Olzy, w którym została podjęta próba przedstawienia odmiennego spojrzenia na Śląsk Cieszyński.
Twórczyni filmu stara się wskazać skutki przedzielenia Śląska Cieszyńskiego granicą państwową. Jednak efektów działań politycznych szuka nie tylko w infrastrukturze i gospodarce, ale przede wszystkim w więziach rodzinnych i społecznych. Ten obraz to krótka ale jednocześnie wielowymiarowa podróż po Śląsku Cieszyńskim.
Kanwę obrazu stanowią opowieści kobiet mieszkających po obu stronach Olzy, z którymi prowadzono wywiady. Kobiet, bo to właśnie one są bardziej zakorzenione w codzienności, posiadają odmienny sposób postrzegania wydarzeń historycznych.
Po projekcji, będzie miało miejsce spotkanie z autorką filmu, pochodzącą ze Śląska Cieszyńskiego socjolożką dr hab. Grażyną Kubicą-Heller - adiunkt w Zakładzie Antropologii Społecznej  Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Galeria

Żywobyci przi granicy